Лідеру бізнесу: три пріоритетних напрямки дій, як утримати та розвивати власну справу в умовах війни
- Ruslan Lemeshchuk
- 9 трав. 2022 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 29 груд. 2024 р.
В сучасних умовах, зважаючи на завдання зберегти та розвивати бізнес в умовах триваючого військового стану, у якості пріоритетів напрямків дій, виділяю три:
1) Люди; 2) Ідеї; 3) Процеси.
1. Люди
Це про кожного із відповідальних лідерів та команду працівників. Це про клієнтів та ділових партнерів.
Відповідальним лідерам, на додаток до турботи про команду, варто подбати і про себе - необхідно управляти власною енергію, необхідно напрацювати ефективні стратегії подолання труднощів, розвивати резильєнтність та гнучке мислення. Важливо зуміти перемкнутися на завдання майбутнього та почати планувати, а ще - переоцінити інструменти у вжитку, ресурси, людей в оточенні тощо.
На додаток до справ, в які ми залучені, варто подбати і про власний розвиток. Можливо, комусь із підприємців буде корисно глибше вивчити можливості та перспективи контекстної реклами, як краще залучати клієнтів у Facebook чи Instagram, як створювати чат-боти, як працювати із Google аналітикою тощо. А, можливо, настав час освоїти одну із актуальних професій як SEO- або SMM-фахівець. Усе, що актуально зараз, що перспективно, задля розвитку бізнесу. Зробити це просто - навчання сьогодні потребує небагато зусиль та часу, а більшість курсів є безкоштовними.
Люди потребують підтримки з боку лідера. Підтримки особливого гатунку. Про що неодноразово вели розмову під час моїх воркшопів, присвячених діалогам підтримки та поверненню людей до роботи. На додаток до підтримки, подбайте про профілактику станів безпорадності, за яких люди не роблять спроб змінити ситуацію на краще, втрачаючи почуття контролю, можуть почуватися безпорадно-приреченими. Зважаючи на перспективу затяжної війни, для багатьох із нас це може бути критично важливим.
Для того щоб допомогти собі та/або команді повернутися до роботи, перемкнутися із негативу у позитив, забезпечити належний рівень власної продуктивності, рекомендую: https://www.rlemeshchuk.com/post/давайте-поговоримо-про-майбутнє
Залучайте активно команду в пошук ідей та можливостей для бізнесу, заохочуйте їх ініціативу, спільно плануйте майбутнє, розробляйте плани дій, наприклад, як повертати клієнтів, виходити на нові ринки тощо. В управлінні надайте перевагу інструментам позитивного менеджменту: https://www.rlemeshchuk.com/post/позитивний-менеджмент
З клієнтом потрібно вибудовувати взаємодію, зважаючи на виклики часу та закономірні зміни в їх поведінці. Про це – окремий мій пост, на що звернути увагу у взаємодії із клієнтами: https://www.rlemeshchuk.com/post/взаємодія-із-клієнтами-та-управління-продажами-топ-10-дій-які-забезпечать-вашому-бізнесу-майбутнє
2. Ідеї
Це, насправді, про можливості. Можливо, саме час диверсифікувати власний бізнес, поєднати зусилля із новими діловими партнерами та започаткувати нову справу або «перезапустити» існуючу? Можливо, настав час для справи, про яку не раз розмірковували, але не було часу, можливостей перетворити ідею на бізнес?
Сьогодні розкривається чимало можливостей саме для Українського бізнесу. Так, особисто я активно підтримую Українські стартапи як бізнес-партнер, допомагаю підприємцям, хто хотів би започаткувати бізнес в Португалії, хто вірить у власну справу та шукає ділових партнерів для розширення бізнесу в країнах Європи.
Юридично оформити свій намір стати міжнародною компанією, яка зможе розвиватися на просторах Євросоюзу, можливо через отримання електронного резидентства, просто та швидко: https://lp.xolo.io/special-offer-for-ukrainian-solopreneurs або https://e-residence.com.
3. Процеси
Оцініть існуючу модель вашого бізнесу через призму викликів війни та завдань бізнесу, сценаріїв розвитку подій на майбутнє. На мою думку зараз саме час переглянути існуючу бізнес-модель та оптимізувати бізнес-процеси. Як?
Розпочинайте з найпростішого: сформуйте перелік ваших основних бізнес-процесів, оцініть кожен із них за критеріями: 1) впливу на ділові результати бізнесу; 2) складності та/або витрат на їх відтворення. Ті із процесів, які не наближають ваш бізнес до бажаного майбутнього, але споживають забагато ресурсів, потребують перегляду та оптимізації у першу чергу.
Особливу увагу рекомендую приділити процесам взаємодії із клієнтами та процесам просування бізнесу. Для того, щоб після війни бути в числі найкращих у створенні позитивного клієнтського досвіду.
