top of page

Мікронавчання: 50 секунд для розвитку умінь

Оновлено: 29 груд. 2024 р.



Раніше ми витрачали дні, години на те, щоб розвинути ті чи інші уміння. Сьогодні достатньо хвилин, навіть секунд.


Світ, наш мозок – змінилися. Величезні обсяги інформації надходять у мозок щодня. Наш мозок здатний концентрувати увагу на відносно короткий час, споглядає швидко інформацію і мчить далі, без зупинок. Нам складно сфокусувати увагу - здатність утримувати нашу уваги скоротилася до лічених секунд.


Декілька секунд достатньо для того, щоб активізувати у головному мозку потрібні для розвитку процеси. Фокусування, відтворення та повторювання – серед головних складових успіху у навчанні. Не тривалість процесу навчання.


Розуміючи, як відбувається процес пізнання, завдячуючи відкриттям нейрофізіологів та власним дослідженням як фахівця у сфері навчання та розвитку, я розробив методику навчання, яка дозволяє відносно швидко розвивати прості уміння.


«50 секунд»© – моя методика мікронавчання, базована на досягненнях нейронаук, результатах моїх власних досліджень. Це прості правила дій, наслідуючи які «запускається» процес розвитку умінь.



1. Обери просте уміння

Для цього розкладіть складні уміння на прості – на елементи, розвиваючи які, розвиваються складні уміння.

Наприклад, відносно складне уміння «вести діалог» складається із комбінації його складових як 1) уміння структурувати та 2) уміння викладати думки; 3) уміння слухати; 4) уміння задавати запитання і т.д. Кожне із цих умінь можна так само «розкласти» на найпростіші уміння. Головна ідея – розуміючи комплексність уміння, швидко та якісно відпрацювати його елементи. Для цього достатньо 50 секунд.


2. 50 секунд – сфокусовано вивчай

Для того, щоб відпрацювати прості уміння, необхідно 50 секунд залучено, не відволікаючись, вивчати теорію, особливості застосування уміння на практиці. Я рекомендую для цього читати належно структурований навчальний матеріал або переглядати демо-відео, відзняте за спеціальними сценаріями. Це як дороговказ, як путівник. Важлива умова: 50 секунд, щоб уважно додивитися відео до кінця, не відволікатися. Відео можна переглянути декілька разів, якщо увагу було втрачено.

Можна використовувати окуляри віртуальної реальності. Застосування звичних для нас смартфонів для спрощення та пришвидшення процесів пізнання сприяє розвитку уміння навчатися в сучасному світі.


3. Перемикайся

Після ознайомлення з теорією, варто зробити паузу – увага перемикається. Цей процес неминучий. І потрібний нам для розвитку.


4. 50 секунд – пригадай, «зафіксуй» уміння подумки

Через нетривалий час (20-40 хвилин) подумки необхідно пригадати, повторити прочитане чи побачене (не знову перечитати, переглянути теорію), щоб усвідомити та зафіксувати у пам’яті. Для цього можете відповісти на запитання щодо особливостей застосування уміння, наприклад:

1. Що за уміння, які особливості, як

а основна ідея?

2. Для чого це мені?

3. Де я це можу застосувати, як?

4. Чому саме так застосувати?

5. Які існуючі способи виконання робіт я можу удосконалити, завдячуючи новому умінню? З якими іншими, вже існуючими уміннями, можу його поєднати, як саме?


Цим ми запускаємо потрібні нам процеси пам’яті, пригадування та повторення для кращого розуміння, усвідомлення. Можете розповісти про нове уміння іншим. Наприклад, уявивши себе у ролі наставника чи викладача. Це про запам’ятовування для подальшого відтворення. Або спробуйте уміння візуалізувати. Для цього також достатньо 50-и секунд.


5. Перемикайся

Можете зробити знову нетривалу паузу. Але не на довго. Щоб не ускладнювати собі процес подальшого пригадування уміння.


6. 50 секунд – сфокусовано практикуй

Спробуйте упродовж наступних 50-и секунд зосереджено відтворити побачене. Визначайте самостійно, коли ви будете активно випробовувати уміння в дії. Це про відтворення, про практичне його застосування. Знову потрібно 50 секунд.


Важливо не бути виснаженим, перевантаженим іншими завданнями, щоб практикувати нове уміння свідомо, діяти не машинально.


Ви можете приділити практиці і більше часу. Головне – спробувати на практиці уміння зосереджено, мінімум тричі, упродовж 1-2-ох днів. Чим більше повторень – тим вище майстерність. Повторюйте! Повторюйте! Повторюйте!


З часом можна повернутися до теорії, відео – перечитати, переглянути ще раз, порівняти з тим, як це робите ви. Або можна застосувати рекомендовані чек-листи чи інструменти для самооаналізу (аудіо-запис, відео-запис власної поведінки, тощо). 50 секунд? Так, 50 секунд!


І не забувайте про натхнення та самомотивацію (про це - окремо).


Якщо уміння виявилося занадто простим, поєднуйте із іншими. Якщо важко зосереджувати увагу – розпочніть із розвитку уміння, як фокусуватися. Щоб потім швидко оволодіти тими чи іншими уміннями. За 50 секунд!


Перемикання між фокусуванням уваги та її розфокусуванням, що відбувається із нами щодня, насправді, допомагає нам розвивати нашу майстерність у застосуванні тих чи інших умінь. Завдання – свідомо отримати уміння собі в актив. Головні умови – дозована, проста інформація, відтворення, сфокусовані увага та повторення.


Чому саме «50 секунд»? 50 секунд – це середня тривалість часу, необхідного для засвоєння простого уміння (отримали в результаті спостережень).


Наші дослідження підтверджують: наслідуючи зазначену вище методики, щоразу швидше і швидше відбувається процес розвитку умінь. Уміння розвиваються цілеспрямовано та закономірно, стають частиною нашої щоденної поведінки.


Leadership, customer experience, service, business trainer, training, effective training programs: negotiations, strategy, management, teamwork, neuromanagement, change management, train-the-trainer, service. Management consulting, mentoring, and coaching. 

Ruslan Lemeshchuk, soft skills бізнес-тренінги та консалтинг: лідерство, переговори, сервіс, управління клієнтським досвідом | Руслан Лемещук, бізнес-тренер.

©2021 by rlemeshchuk. Proudly created with Wix.com

bottom of page